OPIS SPRAWY
Jesteś mieszkańcem powiatu bydgoskiego i planujesz przystąpić do szkolenia na prawo jazdy lub chcesz rozszerzyć swoje uprawnienia, musisz założyć sobie tzw. PKK ( Profil kandydata na kierowcę). W tym celu udaj się do starostwa i złóż wniosek o wydanie prawa jazdy.                                 

GDZIE I JAK ZŁOŻYSZ DOKUMENTY?
Wniosek otrzymasz w starostwie, w ośrodkach zamiejscowych w których  prowadzona jest rejestracja pojazdów lub w szkole jazdy, w której zamierzasz rozpocząć kurs.
Jednak wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć osobiście w Starostwie Powiatowym Bydgoszcz  ul. Konarskiego 1-3, IV piętro pokój 445. 

Dla mieszkańców miasta Bydgoszczy właściwym do pobrania wniosku o wydanie prawa jazdy, jego złożenia oraz wydania profilu kandydata na kierowce, jak i odbioru prawa jazdy jest Wydział Uprawnień  Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy, ul. Grudziądzka 9-15. 

CO  MUSISZ  DOŁĄCZYĆ  DO  WNIOSKU?
Zanim złożysz wniosek sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty tj.:
 1) orzeczenie lekarskie,
 2) aktualną fotografię. W sekcji "co musisz jeszcze wiedzieć" sprawdź, jak powinno wyglądać zdjęcie,
 3) dowód osobisty albo paszport. Jeśli jesteś cudzoziemcem, weź paszport albo kartę pobytu lub wizę,
 4) pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego oraz oświadczenie o miejscu zamieszkania  - jeśli nie masz 18 lat.   W tych dokumentach rodzic albo opiekun prawny musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy oraz wskazać Twoje miejsce zamieszkania.
     WZORY DOKUMENTÓW ORAZ DRUKI DO POBRANIA ZNAJDUJĄ SIĘ W ZAŁĄCZNIKACH.

 5) orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem - jeśli chcesz dostać prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E albo gdy starosta skierował na badania psychologiczne.
 6) Ksero dotychczasowego prawa jazdy - jeśli masz już prawo jazdy i chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię,

ILE BĘDZIESZ CZEKAĆ?
.  do 2 dni roboczych od dnia złożenia wniosku,
.  od miesiąca do 2 miesięcy - jeśli  urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację (np. gdy na przykład otrzymujesz kolejną kategorię prawa jazdy a poprzednie zostało wydane przez inną jednostkę)                                                                                                 

ILE ZAPŁACISZ?
Wydanie profilu kandydata na kierowcę jest bezpłatne.                                                                                        

PODSTAWA PRAWNA
Profil wydaje się  w oparciu o ustawę  z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami  oraz  rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa  z dnia 24 lutego 2016 r.  w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ?

1. PKK należy udostępnić w ośrodku szkolenia kierowców oraz w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

2. Pamiętaj! Po zdanym egzaminie w WORD, jak najszybciej dokonaj (przelew tradycyjny, wpłata w kasie starostwa, przelew pocztowy) opłaty za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej w łącznej kwocie 100,50 zł (100 zł - opłata za wydanie PJ, 50 groszy  - opłata ewidencyjna). Dostarcz nam potwierdzenie uiszczenia tej opłaty.

3. Jak powinno wyglądać zdjęcie:
    - kolorowe,
    - aktualne (fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku),
   - wyraźne, ostre,
   - wykonane na jednolitym jasnym tle,
   - w wymiarach: 35 x 45 mm,
   - powinno odwzorowywać naturalny kolor skóry,
   - powinno obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Uwaga!
Jeśli posiadasz wrodzone lub nabyte wady wzroku, możesz zrobić fotografię w ciemnych okularach. Jednak podobne zdjęcie - w okularach - musisz mieć w dokumencie tożsamości. Dodatkowo do wniosku załącz orzeczenie o niepełnosprawności (osoba do 16 roku życia), lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (osoba, która ukończyła 16 lat) z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.
Jeśli nosisz nakrycie głowy zgodnie z religią, którą wyznajesz - możesz je mieć na zdjęciu, jeśli twarz będzie nadal widoczna. Jednak podobne zdjęcie - z nakryciem głowy - musisz mieć na dokumencie tożsamości. Dodatkowo do wniosku załącz zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeśli zdjęcie nie będzie spełniać tych wymagań, urzędnik może odmówić przyjęcia wniosku. Konieczne będzie wtedy wykonanie kolejnej fotografii. 


4. Na stronie www.info-car.pl, można sprawdzić na jakim etapie jest Twoja sprawa i kiedy możesz odebrać prawo jazdy. Wystarczy, że podasz swoje dane: numer PESEL, imię i nazwisko.