WYDANIE DECYZJI ZATWIERDZAJĄCEJ GLEBOZNAWCZĄ KLASYFIKACJĘ GRUNTÓW

OPIS SPRAWY

Klasyfikację gruntów przeprowadza Starosta z urzędu lub na wniosek właściciela gruntów podlegających klasyfikacji albo innego władającego takimi gruntami wykazanego w ewidencji gruntów i budynków (dalej: właściciel) o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów.


Z urzędu klasyfikację gruntów przeprowadza się:

1. na gruntach, które nie zostały dotychczas sklasyfikowane,

2. na gruntach zmeliorowanych - po upływie 3 lat od wykonania urządzeń melioracji wodnych,

3. na gruntach objętych postępowaniem scaleniowym,

4. na gruntach, na których Starosta zarządził przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków albo okresowej weryfikacji danych  
   ewidencyjnych – w przypadku zmiany użytków gruntowych na gruntach podlegających klasyfikacji.

5. po wystąpieniu klęski żywiołowej powodującej zmiany środowiska glebowego,

6. po zalesieniu gruntów na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub na podstawie przepisów o wspieraniu obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Ustalenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów na wniosek właściciela o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów:

1. Klasyfikacja gruntów wykonywana jest na koszt wnioskodawcy po złożeniu pisemnego wniosku o zmianę klasyfikacji gruntu zawierającego uzasadnienie.

 

Po wpłynięciu wniosku Starosta Bydgoski przeprowadza postępowanie administracyjne, które kończy się wydaniem  decyzji.

W przypadku prowadzenia klasyfikacji na wniosek właściciela po zakończeniu postępowania, strona zostaje obciążona kosztami gleboznawczej klasyfikacji gruntów zgodnie z art. 264 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Ww. przepis stanowi: „Jednocześnie z wydaniem decyzji, organ administracji publicznej ustali, w drodze postanowienia, wysokość kosztów postępowania, osoby zobowiązane do ich poniesienia oraz termin i sposób ich uiszczenia”.

W uzasadnionych przypadkach organ administracji publicznej może zażądać od strony złożenia zaliczki w określonej wysokości na pokrycie kosztów postępowania (art. 262 § 2 k.p.a).

GDZIE I JAK ZŁOŻYSZ DOKUMENTY?

- bezpośrednio: w punkcie kancelaryjnym przy ul. Zygmunta Augusta 16 w Bydgoszczy pok. 1A na parterze lub w Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy ul. Konarskiego 1-3 - IV piętro, pok. 448,

- za pośrednictwem poczty na adres: Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy ul. Zygmunta Augusta 16, 85-082 Bydgoszcz,

- w formie dokumentu elektronicznego w trybie art. 63 § 3a Kodeksu postępowania administracyjnego, ePUAP - Elektroniczną Skrzynkę Podawczą  /powiatbydgoski/SkrytkaESP.

CO MUSISZ DOŁĄCZYĆ DO WNIOSKU?

Wniosek właściciela gruntów o przeprowadzenie aktualizacji gleboznawczej klasyfikacji gruntów,

Dowód wniesienia opłaty skarbowej.

ILE BĘDZIESZ CZEKAĆ?

Termin załatwienia określony jest przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego tj. jeden miesiąc, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych – dwa miesiące od dnia wszczęcia postępowania, tj. złożenia pełnego wniosku (art. 35 § 3 k.p.a.).

Do wyżej określonego terminu nie wlicza się czasu przewidzianego w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu (art. 35 § 5 k.p.a.).

W szczególności nie wlicza się terminów przewidzianych na wykonanie czynności przez upoważnionego klasyfikatora i uprawnionego geodetę.

ILE ZAPŁACISZ?

Opłata zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej w wysokości:
- 10 zł. - za wydanie decyzji administracyjnej,
- 17 zł. - z tytułu udzielonego pełnomocnictwa o ile zostało udzielone przez właściciela.

Wpłaty z tytułu opłaty skarbowej należy dokonać na rachunek Urzędu Miasta Bydgoszczy - Wydział Podatków i Opłat Lokalnych: 52 1240 6960 3892 1000 0000 0000.   

CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ?

Od decyzji służy stronom odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Bydgoszczy. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Starosty Bydgoskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

PODSTAWA PRAWNA

- ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne,

- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów,

- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego,

- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

KTO ZAŁATWI TWOJĄ SPRAWĘ?

Wydział Geodezji i Kartografii ul. Zygmunta Augusta 16, I piętro pok. 103 - nr tel. 52 584 01 40
Godziny pracy: poniedziałek, środa, czwartek: 7:30 – 15:30, wtorek: 7:30– 16:00, piątek: 7:30– 15:00.