Burmistrz Koronowa: Patryk Mikołajewski

URZĄD MIASTA W KORONOWIE

Pl. Zwycięstwa 1,
86-010 Koronowo

Tel. (052) 38 26 400
fax. (052) 38 26 401

www.koronowo.pl
sekretariat@um.koronowo.pl  
 

Miasto Koronowo to stolica jednej z największych gmin województwa kujawsko - pomorskiego, a największa w powiecie bydgoskim, rozciągająca się na północ od Bydgoszczy w dolinie rzeki Brdy. Miasto Koronowo stanowi centrum administracyjno-usługowo-turystyczne. Gmina ma charakter turystyczno-rolniczy.

Koronowo otrzymało akt lokacyjny w 1368 r. Mieszczanie posiadali młyny, browary, tartaki, cegielnie, zajmowali się rzemiosłem, rolnictwem i hodowlą. W roku 1410 stoczono słynną bitwę pod Koronowem z Krzyżakami. W XIV wieku cystersi wybudowali klasztor i kościół trzynawowy. Wewnątrz kościoła znajdują się liczne kaplice, transept, stałe organy, cenne malowidła pędzla Bartłomieja Strobla z 1647 r. Pięknie rzeźbione konfesjonały z przełomu XVII i XVIII wieku oraz ambona barokowa o bogatej dekoracji z herbami fundatra. Drugi kościół, pod wezwaniem Św. Andrzeja, pochodzi z XIV wieku, w późniejszych latach przebudowany w stylu renesansowym. W pobliskiej miejscowości Byszewo znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy. W swoich murach kryje sanktuarium Matki Boskiej; bardzo cenne pochodzące z XVII wieku portrety trumienne, krypty byłych włościan oraz rokokowe ręcznie haftowane ornaty.

Większość z podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy stanowią zakłady rzemieślicze handlowe i usługowe. Rozwija się też przemysł rolno-spożywczy
Na terenie gminy jest wiele gospodarstw rolnych o wielkości od 1 do 400 ha. Na powierzchni 750 ha rozciągają się sady owocowe. Wyhodowane przez tutejszych plantatorów jabłka, śliwy, wiśnie trafiają na rynek krajowy i zagraniczny. Wiele gospodarstw rolnych specjalizuje się w hodowli sadzonek truskawek. Producenci zapewniają doskonałą jakość wyprodukowanego przez siebie towaru.

Obszar gminny zajmuje 411,7 km2 powierzchni z czego 31,5 % przypada na lasy, a 5,2 % zajęty jest przez wody. Ponad 50% stanowią użytki rolne. W jej skład wchodzą: miasto Koronowo i 33 sołectwa: Buszkowo, Byszewo, Bytkowice, Dziedzinek, Glinki, Gogolin, Gościeradz, Huta,. Krąpiewo, Lucim, Łąsko Małe, Łąsko Wielkie, Mąkowarsko, Morzewiec, Nowy Dwór, Nowy jasiniec, Okole, Osiek, Popielewo, Salno, Samociążek, Sitowiec, Skarbiewo, Stary Dwór, Stary Jasiniec, Tryszczyn, Więzowno, Wierzchucin Królewski, Wiskitno, Wilcze, Witoldowo, Wtelno.

Koronowo, miasto o długiej i bogatej tradycji przyciąga turystów ciekawym, zabytkowym, średniowiecznym układem przestrzennym. Centralnie położony rynek, wąskie uliczki z murowanymi domami z połowy XIX wieku oraz monumentalny zespół poklasztorny cystersów nadają niekwestionowany urok miejscowości. Koronowo to przede wszystkim Zbiornik Koronowski rozległy akwen wodny (o długości 42 km), który powstał po spiętrzeniu wód rzeki Brdy. To duże jezioro zaprasza do uprawiania różnych form turystyki przede wszystkim żeglarstwa. Okalają je rozległe lasy, które na północy łączą się z Borami Tucholskimi. Okolice zbiornika uznane są za obszar krajobrazu chronionego. Wokól zbiornika rozmieszczona jest większa część bazy tuystycznej w gminie. W Pieczyskach, Romanowie, Samociążku, Sokole Kuźnicy, Tuszynach wypoczwać można w licznych całorocznych ośrodkach wypoczynku oferujących poza noclegami i wyżywieniem wypożyczalnie sprzętu turystycznego. Turystom łaknącym ciszy i spokoju swe usługi oferują liczne gospodarstwa agroturystyczne.
Na obszarze gminy są tereny niezabudowane, przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne, mieszkaniowe, działalność usługowo-handlową.