Wójt gminy Osielsko: Wojciech Sypniewski

URZĄD GMINY
OSIELSKO

ul. Szosa Gdańska 55A
86 - 031 Osielsko
tel. (052) 324 18 00
fax (052) 324 18 03

www.osielsko.pl
gmina@osielsko.pl


 
Gmina Osielsko położona jest na północnych obrzeżach Bydgoszczy, pomiędzy rzekami Wisłą i Brdą. Obszar gminy wynosi ponad 10000 ha, z czego 56% stanowią lasy. Wschodnią i południową granicą gmina przylega do ważnych korytarzy ekologicznych, umożliwiających przemieszczanie się gatunków pomiędzy odmiennymi obszarami o dużej różnorodności biologicznej. Część zachodnia gminy to Dolina Brdy z mikroregionem Bożenkowa położonym wśród lasów stanowiących przedsionek Borów Tucholskich. Niewielki skrawek w części wschodniej wchodzi w skład tzw. Doliny Fordońskiej należącej do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły. Na szczególną uwagę zasługuje tu "Parów Jarużyński" z ciekawą roślinnością i źródliskami. Ze skarpy z różnicą poziomów ca 60 m widać przepiekną panoramę Wisły.
Największa centralna część gminy leży na skraju Wysoczyzny Świeckiej, wzdłuż drogi krajowej nr 5. Odległość od siedziby gminy do centrum Bydgoszczy wynosi 7 km. Naturalną konsekwencją takiego położenia są związki funkcjonalne z infrastrukturą miejską. W oparciu o wybudowany w 2000 r., wspólnie z Bydgoszczą, kolektor sanitarny, gmina sukcesywnie rozwija sieć kanalizacji grawitacyjnej i tłocznej. Od 1995 r. gmina posiada własne wysypisko śmieci.

Odwiedzając gminę Osielsko warto zobaczyć:
- XVI wieczny ołtarz przeniesiony z kościoła Klarysek w Bydgoszczy, znajdujący się obecnie w kościele parafialnym w Osielsku,
- drewniany kościółekw Żołędowie, który w obecnym stanie funkcjonuje od 1715 r.

Gmina Osielsko rozwiaj sie bardzo intensywnie, w wyniku czego występuje wysokie dodatnie saldo migracji.

Powierzchnia użytków rolnych na terenie gminy maleje. Słabe bonitacyje gleby o niskiej użyteczności rolniczej są w polityce przestrzennej gminy przeznaczane na funkcje pozarolnicze. W realizowanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego znaczne powierzchnie przeznaczono pod budownictwo mieszkaniowe, z funkcją mieszaną: mieszkaniowo - usługową oraz usługową - handlową, a także przemysłowe o znaczeniu ponadlokalnym. Przy lokalizacji poszczególnych funkcji starano się uwzględniać różnorakie uwarunkowania tak, aby nie zakłócać środowiska przyrodniczego.