Wójt gminy Dobrcz: Andrzej Berdych

URZĄD GMINY
DOBRCZ

ul. Długa 50,
86-022 Dobrcz
Tel. (052) 36 48 010,
fax  (052) 36 48 032

www.dobrcz.pl 
dobrcz@dobrcz.pl


Gmina Dobrcz  leży w północno-wschodniej części powiatu bydgoskiego w odległości 12 km od Bydgoszczy. Dominuje tutaj ziemia rolnicza z przewagą klas III a i IV b , które łącznie stanowią 45% (ogólnej powierzchni gruntów).

Przez gminę   przebiegają szlaki turystyczne; pierwszy  poprzez Strzelce Górne, Gądecz, Chełmszczonkę, Trzęsacz, Złą Wieś i Kozielec,  drugi szlak to szlak jezior koronowskich. Rowerem można przejechać wzdłuż Fordonu , Strzelec Dolnych, Trzęsacza, Złej Wieś  i Kozieleca. Podziwiać także można piękno przyrody w Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Wisły, którego powierzchnia całkowita wynosi 55742, 5 ha ,w tym na terenie naszej gminy 1552 ha. Obejmuje on następujące miejscowości: Suponin, Kozielec, Zła Wieś , Włóki, Hutna Wieś, Gądecz, Strzelce Górne, Strzelce Dolne, Trzęsacz i Chełmszczonka. Najwyższą wartością tego parku jest przepiękny krajobraz doliny Wisły wraz z przylegającymi do brzegów rzeki łąkami , starorzeczami i skarpami.
Co warto zobaczyć w gminie:
- W Augustowie na uwagę zasługuję zespół dworski z drugiej połowy XIX w
- w Dobrczu kościół św. Wawrzyńca zbudowany w latach 1856-1859. odbudowany po pożarze w roku 1894 uzyskał cechy neogotyckie
- Gądecz - zespół dworski z parkiem - z jaskinią wapienną „Bajka”
- Karolewo - na terenie Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych znajduje się oficyna dworska ze zbiorami muzealnymi
- Kozielcec - znajduje się tutaj zabytkowy kościół filialny p.w. Niepokalanego Poczęcia. Jest to budowa drewniana powstała w 1908
- Strzelce Dolne - punkt widokowy (tzw. bloczek) , sprzedaż „Powideł strzelcekich”
- Strzelce Górne - XIX zespół dworski -, w którym obecnie znajduje się Szkoła Podstawowa 
- Włóki - kościół filialny p.w. Marii Magdaleny- zabytek klasy „0”
- Wudzyn - do zabytków należą: murowany kościół parafialny p.w. Św. Barbary z roku 1882, murowany budynek szkoły z 1906 oraz osiem drewnianych chat z połowy XIX w.