UZYSKANIE DECYZJI O NIEZBĘDNOŚCI WEJŚCIA DO SĄSIEDNIEGO BUDYNKU, LOKALU LUB NA TEREN SĄSIEDNIEJ NIERUCHOMOŚCI  

OPIS SPRAWY

Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości inwestor jest obowiązany, przed przystąpieniem do robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także rekompensatę z tego tytułu. W razie nie uzgodnienia w/w warunków, organ na wniosek inwestora w drodze decyzji, rozstrzyga o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości.

GDZIE I JAK ZŁOŻYSZ DOKUMENTY?

Wniosek w formie pisemnej możesz:
• przesłać za pośrednictwem uprawnionego operatora usług pocztowych na adres:
Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy
Wydział Budownictwa
Skrytka pocztowa Nr 2
ul. Zygmunta Augusta 3A
85-002 Bydgoszcz
• złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej – Punkt Kancelaryjny Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy – ul. Zygmunta Augusta 16 w Bydgoszczy, parter pok. 1a.

CO MUSISZ DOŁĄCZYĆ DO WNIOSKU?

Wniosek na drukach określonych przepisem prawa podpisany przez inwestora/ów lub osobę upoważnioną przez Inwestora (druk do pobrania ze strony internetowej lub w urzędzie). Upoważnienie (pełnomocnictwo) przedkłada się na piśmie w oryginale wraz z uiszczoną opłatą skarbową.

Załączniki:

- prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę lub wykonanie robót budowlanych. Oryginał lub potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia.
- dokumenty potwierdzające próbę porozumienia się z sąsiadem w kwestii korzystania z jego nieruchomości

ILE BĘDZIESZ CZEKAĆ?

Do 14 (czternastu) dni od dnia złożenia wniosku. 
Do terminu rozpatrzenia wniosku nie wlicza się terminów przewidzianych przepisami prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszania postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy Strony, albo z przyczyn niezależnych od organu.

ILE ZAPŁACISZ?

Opłatę skarbową uiszcza się w momencie składania wniosku na konto: Urząd Miasta Bydgoszczy, Wydział Podatków i Opłat, Bank Pekao S.A. nr rachunku: 52 1240 6960 3892 1000 0000 0000. Kwestię opłaty skarbowej za wydanie decyzji regulują postanowienia ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

W przypadku działania przez pełnomocnika koszty z tytułu opłaty skarbowej w wysokości       17 zł.  należy dokonać na rachunek Urzędu Miasta Bydgoszczy – Wydział Podatków i Opłat Lokalnych: 52 1240 6960 3892 1000 0000 0000.    

PODSTAWA PRAWNA
 
- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane,
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego,
- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej

CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ?

W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora organ określa jednoznacznie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. Inwestor, po zakończeniu robót budowlanych, jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu – na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

Sprawy związane z budownictwem mieszkaniowym są zwolnione z opłaty skarbowej.

KTO ZAŁATWI TWOJĄ SPRAWĘ?

Wydział Budownictwa Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy, ul. Zygmunta Augusta 16, Bydgoszcz – osoba prowadząca postępowanie )osobiście lub telefonicznie - informacja sekretariat nr tel 52 5840948
Adres korespondencyjny: Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy - Wydział Budownictwa
Skrytka pocztowa Nr 2, ul. Zygmunta Augusta 3A, 85-002 Bydgoszcz