Wójt gminy Dąbrowa Chełmińska: Radosław Ciechacki

URZĄD GMINY
DĄBROWA CHEŁMIŃSKA

ul. Bydgoska 21
86-070 Dąbrowa Chełmińska
tel. 52 36 46 055
fax: 52 38 16 290

www.dabrowachelminska.lo.pl  
sekretariat@dabrowachelminska.lo.pl


Jako gmina ościenna miasta Bydgoszczy, z siedzibą w Dąbrowie Chełmińskiej, oddalona zaledwie 12 km od granicy aglomeracji miejskiej - stanowi obszar dogodny do zamieszkania jak również wypoczynku i rekreacji. Gmina ma charakter rolniczo - usługowy, z przewagą przetwórstwa owocowego, usług metalowo odlewniczych, piekarniczych, drzewnych. Znajdują się tu rozlewnie wody mineralnej.
Gmina Dąbrowa Chełmińska, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, posiada wolne tereny na inwestycje związane z budownictwem mieszkaniowym (osiedlowym) w Czarżu, budownictwem jednorodzinnym oraz z rozwojem przemysłu i usług.
Gmina Dąbrowa Chełmińska leży w północno - wschodniej części powiatu bydoskiego, jako jedyna - po prawej stronie Wisły, w zachodniej części Wysoczyzny Chełmińskiej, zwanej również Pojezierzem Chełmińskim. Posiada 13 sołectw z 23 miejscowościami wiejskimi. Największe wsie o zwartej zabudowie, powyżej tysiąca miszkańców to: Dąbrowa Chełmińska, Czarże i Ostromecko. Łączna powierzchnia gminy wynosi 12,5 tysięcy hektarów.
Bogactwem krajobrazowym i przyrodniczym terenu gminy Dąbrowa Chełmińska są kompleksy leśne stanowiące 45% ogólnej powierzchni.
Należy podkreślić, że 75% obszaru zajmują strefy prawnie chronione krajobrazu związane z rezerwatami.
U podnóża stromych zboczy nadwiślańskich wypływają źródła wody mineralnej i cieki wodne. Tutejsze źródło wód alkaicznych "Maria" eksploatowane jest na skalę przemysłową od 1984 roku.
Na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska znajdują się cenne obiekty zabytkowe. Na uwagę zasługują: w Ostromecku - kościół p.w. Świętych Mikołaja, Stanisława i Jana, o charakterze gotyckim z I połowy XV wieku, przebudowany w XVI wieku, z wystrojem wnętrza oraz bramką w stylu barokowym; w Czarżu - p.w. Narodzenia Najświętszej Panny Marii, gotycki z XVI wieku, przebudowany w XVI i XIX stuleciu; w Dąbrowie Chełmińskiej - kościół p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, murowany z czerwonej cegły, o charakterze neogtyckim, z przełomu XIX iXX wieku.
We wsi Ostromecko, malowniczo położonej na skraju skarpy nadwiślańskiej, widoczny jest z daleka zespół pałacowo - parkowy, składający się z dwóch pałaców; pałacu tzw. Starego Pałacu, wzniesionego w latach trzydziestych XVIII wieku, w stylu saskiego rokoka, na miejscu dawnego dworu obronnego oraz Pałacu Nowego, klasycystycznego z elektrycznymi dobudówkami z połowy XIX wieku.