UZYSKANIE ODSTĘPSTWA OD PRZEPISOW TECHNICZNO-BUDOWLANYCH

OPIS SPRAWY

W przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, a w stosunku do obiektów użyteczności publicznej ograniczenia dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz nie powinno powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska, po spełnieniu określonych warunków zamiennych.

GDZIE I JAK ZLOZYĆ DOKUMENTY?

Kompletny wniosek możesz:

  • przesłać za pośrednictwem uprawnionego operatora usług pocztowych na adres:
    Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy

Wydział Budownictwa

Skrytka pocztowa Nr 2

ul. Zygmunta Augusta 3A

85-002 Bydgoszcz


• złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej – Punkt Kancelaryjny Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy – ul. Zygmunta Augusta 16 w Bydgoszczy, parter pok. 1a.

CO MUSISZ DOŁĄCZYC DO WNIOSKU?

Wniosek na drukach udostępnionych w urzędzie bądź zamieszczonych na stronie internetowej. Upoważnienie przedkłada się na piśmie w oryginale wraz z uiszczoną opłata skarbową.

Do wniosku w zależności od potrzeb należy załączyć m. in.:

  1. Projekt zagospodarowania działki / terenu

  2. Projekty zagospodarowania nieruchomości sąsiednich

  3. Rysunki wyjaśniające formę architektoniczną obiektu tj. elewacje, rzuty parteru, piętra oraz przekroju wraz z rozwiązaniami materiałowymi w tym ścian oddzielenia pożarowego, Mając na uwadze, że zgodnie z art. 9 ust. 3 Ustawy Prawo budowlane, wniosek do ministra w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo właściwy organ składa przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę


  1. Pozytywna opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków

  2. Pozytywne opinie innych zainteresowanych organów (m. in. Opinię Rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych).

  3. Kopia decyzji ustalającej warunki zabudowy

  4. Kopia decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego

  5. Kopia wypisu i wyrysu z obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  6. w przypadku ustanowienia pełnomocnika załączyć oryginał pełnomocnictwa (zgodnie z art. 33 § 3 Kpa Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa) oraz w razie konieczności dowód uiszczenia opłaty skarbowej za udzielone pełnomocnictwo w wysokości 17,00 zł *)


  1. W przypadku gdyby wniosek zawierał dane osobowe wyszczególnione w art.9 ust. 1 RODO należy zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. a RODO złożyć stosowne oświadczenie o wyrażeniu zgodny na przetwarzanie tych danych w celu rozpoznania niniejszego wniosku przez tutejszy organ oraz Ministra Inwestycji i Rozwoju.


**) nie podlega opłacie skarbowej jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu


ILE BĘDZIESZ CZEKAĆ?

Nie podlega przepisom Kodeksu Postępowania Administracyjnego, w związku z czym nie ma określonego terminu na załatwienie sprawy. Najczęściej załatwiane w przedziale od dwóch do sześciu miesięcy.

ILE ZAPŁACISZ?

Nie podlega opłacie skarbowej.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. – w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ?

Organ administracji architektoniczno-budowlanej, po uzyskaniu upoważnienia ministra, w drodze postanowienia, udziela bądź odmawia zgody na odstępstwo. Minister może uzależnić upoważnienie do wyrażenia zgody na odstępstwo od spełnienia dodatkowych warunków.